Filmografie

Být s přírodou ve vztahu / In Beziehung zur Natur sein

Rakousko-český dokumentární film Být s přírodou ve vztahu / In Beziehung zur Natur sein (anglická verze nese název: To be in relationship with nature) přibližuje rozmanité podoby ekologicky odpovědného života a angažovanosti v příhraniční dolnorakousko-moravské krajině Weinviertelu, Waldviertelu a Podyjí. Spektrum podnětných výpovědí obohacují citáty znojemského premonstrátského kněze, teologa a fyzika Prokopa Diviše (1698-1765).

Scénář, kamera, zvuk, střih a režie: Lenka Ovčáčková, 2020 (česky a německy, anglicky), 17:07 min.

.

Propojeni krajinou / Durch die Landschaft verwoben

Německo-český dokumentární film Propojeni krajinou / Durch die Landschaft verwoben (anglická verze nese název: Connected by the landscape) poukazuje na aktivní životní postoj angažovaných lidí ve vztahu k přírodě a krajině v oblasti Dübener Heide a v německo-česko-polském trojmezí. Film je provázen citáty filosofa a křesťanského mystika Jakoba Böhmeho (1575-1624), který žil v Görlitz (Zhořelec).

Scénář, kamera, zvuk, střih a režie: Lenka Ovčáčková, 2020 (česky a německy, anglicky), 17:16 min.

.

Stopy v krkonošské mozaice / Ślady w karkonoskiej mozaice 

Česko-polsko-rakouský dokumentární film Stopy v krkonošské mozaice / Ślady w karkonoskiej mozaice (anglická verze nese název: Footprints in the mosaic of the Giant Mountains) přináší svědectví o hlubokém vnímání přírody a krajiny lidmi, kteří jsou úzce provázáni s oblastí Krkonoš. Jejich reflexe společenských a ekologických transformací v období novější historie je provázena citáty spisovatele a přírodovědce Wilhelma Bölscheho (1861-1939), který žil ve Schreiberhau (dnes Szklarska Poręba).

Scénář, kamera, zvuk, střih a režie: Lenka Ovčáčková, 2020 (česky a polsky, anglicky), 37:36 min.

.

Krajina jako živý organismus?

Český dokumentární film Krajina jako živý organismus? (anglická verze nese název: Landscape as a living organism?) přibližuje zkušenosti lidí, kteří jsou hluboce provázáni s přírodou a krajinou Kyjovska a poukazuje na jejich inspirativní angažovanost ve vztahu k zachování této jedinečné kulturní krajiny. Výpovědi jsou obohaceny citáty přírodovědce a etnografa Josefa Klvani (1857-1919), který působil jako učitel na gymnáziu v Kyjově.

Scénář, kamera, zvuk, střih a režie: Lenka Ovčáčková, 2020 (česky, anglicky), 18:55 min.

.

In armonia con la natura interior ed esteriore / In Harmony with the Innter and the Outer Nature 

Italský dokumentární film In armonia con la natura interiore ed esteriore / In harmony with the inner and the outer nature zrcadlí hluboké propojení lidí žijících v oblasti Piemont, v pahorkatině v okolí Turína a krajině kolem řeky Po, kteří se aktivně angažují za zachování života v harmonii s přírodou. Film provázejí reflexe turínského filosofa Gianni Vattima (nar. 1936).

Scénář, kamera, zvuk, střih a režie: Lenka Ovčáčková, 2020 (italsky a anglicky), 22:47 min.

.

V jednom vše, ve všem jen jedno / Im Einen Alles, im All nur Eines – 2017, 88 min., česky a německy (scénář, kamera, zvuk, střih, režie)

Flyer-Im Einen Alles

.

Hluboké kontrasty / Tiefe Kontraste – 2015, 79 min., česky a německy (scénář, kamera, zvuk, střih, režie)

Flyer-Tiefe Kontraste:Hluboke kontrasty

.

Touha po svobodě / Freiheitsdrang – 2015, 53 min., česky a německy (scénář, kamera, zvuk, střih, režie)

Flyer Freiheitsdrang

.

People in Borderlands – 2012, 71min., anglicky (scénář, kamera, zvuk, střih, režie)

.

Die gemeinsame Vielfalt / Skupna raznolikost – 2012, 48 min., německy a slovinsky (scénář, kamera, zvuk, střih, režie)

.

Ztracená a znovunalezená krajina / Die verlorene und wiedergefundene Landschaft – 2012, 40 min., česky a německy (scénář, kamera, zvuk, střih, režie)

Dokumentární film Lenky Ovčáčkové přibližující životní příběhy lidí a krajiny v česko-německo-polském pohraničí. Okupace, válka, odsun, ničení krajiny těžbou uhlí, neprostupnost hranice – tyto hraniční události jsou reflektovány a vyvažovány aktivitami lidí, kteří činí svým způsobem života krajinu opět harmonickou.

.

Grenzen und Menschen um den Neusiedlersee / Határok és emberek a Fertö tó környékén – 2011, 47 min., německy a maďarsky (scénář, kamera, zvuk, režie)

.

V souladu s přírodou / Im Einklang mit der Natur – 2011, 58 min., česky a německy (scénář, kamera, zvuk, režie)

Dokumentární film Lenky Ovčáčkové V souladu s přírodou/Im Einklang mit der Natur byl natočen v Beskydech, Bílých Karpatech, v krajině řeky Dyje a Moravy a Pošumaví. Vychází z rozhovorů s lidmi, kteří jsou s přírodou a krajinou úzce spjati. Vzpomínky pamětníků na proměny krajiny a hranice dokreslují životní příběhy mladých lidí, kteří se rozhodli žít v těchto oblastech.

.

Landschaft und Erinnerung – 2005, 30 min., německy (režie)

Eine Antwort zu Filmografie

  1. Pingback: Tiefe Kontraste: "Es ist sehr mühsam, ohne Versöhnung zu leben" | Da Hog'n - Onlinemagazin ausm Woid

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s